HTML

Egy birodalom hanyatlása 3.

2012.04.10. 22:39 :: andresini

Lépjünk tovább, a hanyatlás legjelentősebb okai csak most következnek. 1985 egy fontos évszám. Ez volt az első olyan év, amikor az USA nettó exportőrből nettó importőr lett. A külkereskedelmi hiány évről évre csak növekszik, ezt csak hitelekkel lehet fedezni. És ki a legnagyobb hitelező? A FED, vagyis az Amerikai Szövetségi Jegybank, amely se nem amerikai, se nem szövetségi és se nem bank, hanem egy egyszerű magánintézmény. Mint magánbank, egyetlen célja a nyereség elérése, ezért mindent meg is tesz. Az utóbbi 20 évben szinte kizárólag hibás döntéseket hozott, önti a fedezetlen pénzt a gazdaságba fellendítés címén, ami nevetséges. A FED az az intézmény, amelyik lassan de biztosan elkezdte szétverni az USA alapjait, hogy a szilárd épület szépen összedőljön. A FED mint magánbank érdekes játékot űz. Pénzt önt a gazdaságba, ezért cserébe az USA államkötvényt bocsát ki, amelyet olyan országok vásárolnak meg mint Kína, Japán, stb. Ezeknek a távol keleti országoknak azért éri meg jelenleg finanszírozni az USA gazdaságát, mert így a termékeiket bevihetik az országba. Az olcsó áruk azonban lenyomják a hazai termékek iránti keresletet, így sok nagyvállalatnak nem éri meg otthon, drága munkaerő mellett termelni, hanem Mexikóba, vagy a Távol-Keletre költöznek, ahonnan az USA importálja saját vállalatai termékét, növelve ezzel a külkereskedelmi hiányt. Emellett nő a munkanélküliség, csökken a vállalatoktól származó adóbevétel is, így a hiány egyre csak nő, amit megint csak hitellel lehet fedezni. Nem csoda, hogy az USA jelenlegi adósságállománya a legnagyobb a világon, 12600 billió dollár. A FED mindenesetre megkapja a fedezetlen pénze helyett a munkával előállított fedezett pénzt kamatostul. Ez ám az üzlet. De a java még hátravan. Azzal, hogy a FED önti a pénzt a gazdaságba, hatalmas inflációt okoz, amelyet az USÁ-ban mindenféle trükkel alacsonyabban tüntetnek fel, mint valójában, ezzel a lakosok mindegyike veszít, de ugyanúgy veszít az egész világ. Miért? A hitelfelvevőkre rásózzák a lassan semmit nem érő gyorsan inflálódó dollárt, a világ többi részére meg azt a dollárt, amelyért az olajat vásárolhatják pl. EU, illetve eladják (olajtermelők). Ezzel két legyet ütnek egy csapásra, hiszen az USA gazdasága úgy jut pénzhez és olajhoz, hogy semmit nem érő dollárt ad cserébe, valamint a világ többi országát gyengíti az inflálódó pénzével. Ezért is szorgalmazzák a BRICS országok az új tartalékvalutát, és ezért ragaszkodik az USA a dollárjához.

A történetnek azonban nincs vége. Említettem, hogy a vállalatok zöme külföldre menekül kihasználni az olcsó munkaerőt a drága amerikai helyett. Ezzel az ország egyetlen iparágra támaszkodhat csupán, ez pedig a fegyvergyártás. Az USA fegyvergyártásból él. Eladja Szaúd-Arábiának, Izraelnek, Európának, de sajnos ez mind nem elég a nagy fegyvercégeknek. A legnagyobb üzlet ugyanis a háború. Nem lehet tehát csodálkozni azon, hogy az USA a 2. világháború óta szinte minden évben harcolt valahol, szinte kereste a konfliktusokat, természetesen a békéért és demokráciáért, igaz? Ezért volt a hidegháború, Kórea, Vietnam, Öbölháború, Irak, Dél- és Közép- Amerika, Afganisztán, Jugoszlávia, Líbia, a sort lehetne folytatni.

Az igazság az, hogy az Amerikai Egyesült Államok csapdába esett. Hiszen nem maga az USA felelős a háborúkért, a pénzügyi spekulációkért, és válságokért, hanem az őt irányító mohó globális magán pénzhatalom, a fegyvergyártó cégek, pénzügyi spekulánsok, olajcégek, építkezési vállalatok, energiacégek. A birodalom rossz kezekben van, a hanyatlása pedig megállíthatatlan.

Szólj hozzá!

Címkék: politika gazdaság usa pénz

A bejegyzés trackback címe:

https://philosophy.blog.hu/api/trackback/id/tr224381973

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása